Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co warto wiedzieć przed przeprowadzeniem inwentaryzacji rocznej

23 października 2019 | Rachunkowość | Katarzyna Kubica, Michał Gliński

Procedury inwentaryzacyjne stanowią element rachunkowości spółki i jest jednym z podstawowych procesów związanych z zamknięciem roku obrotowego oraz sporządzeniem sprawozdania finansowego. Rezultatem jej poprawnego przeprowadzenia jest ustalenie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów.

Ustalony w drodze inwentaryzacji stan faktyczny polega porównaniu z danymi wynikającymi z ksiąg rachunkowych. Identyfikacja i rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych umożliwia urealnienie tych danych, a co za tym idzie sporządzenie zgodnego ze stanem faktycznym sprawozdania finansowego.

Kiedy przeprowadzić

Zasadniczo na spółkach ciąży obowiązek przeprowadzenia inwentaryzacji na dzień bilansowy. W przypadku, gdy rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym inwentaryzacja przeprowadzana jest na 31 grudnia. Ustawa o rachunkowości umożliwia jednak rozłożenie czynności inwentaryzacyjnych w czasie i inwentaryzowanie niektórych składników majątkowych w innych terminach. W praktyce większość spółek decyduje się na rozłożenie inwentaryzacji w czasie, tak aby nie spiętrzać prac związanych z zamknięciem roku w dniu bilansowy. Roczna inwentaryzacja może trwać przez cały ostatni kwartał roku obrotowego i zakończyć się do 15 dnia kolejnego roku. Ponadto dla niektórych rodzajów aktywów ustawa przewiduje uproszczenie, polegające na obowiązku inwentaryzacji nawet rzadziej niż raz w roku.

Korzystając z możliwości rozplanowania inwentaryzacji w czasie należy pamiętać, że na dzień bilansowy bezwzględnie należy zinwentaryzować:

Inwentaryzacja w terminie od 3 miesięcy przed dniem bilansowym do 15 dnia po dniu bilansowym może zostać wybrana do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11491

Wydanie: 11491

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament